سخن روز
امروز : جمعه 18 آذر 1401 برابر با Fri 09 Dec 2022 Fri 09 Dec 2022

تبلیغات

آمادگی یونسکو برای همکاری با دانشگاه پیام نور در ارائه آموزش‌های تخصصی محیط زیستی

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو تاکید کرد:

آمادگی یونسکو برای همکاری با دانشگاه پیام نور در ارائه آموزش‌های تخصصی محیط زیستی

.

 دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ضمن تاکید بر آمادگی این سازمان برای همکاری با دانشگاه پیام نور در جهت ارائه آموزش‌های تخصصی محیط زیستی، گفت: با توجه به اینکه یکی از 17 کرسی یونسکو با عنوان محیط زیست در دانشگاه پیام نور قرار دارد، بنابراین ارائه آموزش‌های تخصصی در این زمینه می‌تواند در همگانی کردن فرهنگ حفظ زیست محیطی در سطح کشور تاثیرگذار باشد.
به گزارش روابط عمومی، دکتر حجت الله ایوبی امروز در جشنواره ملی محیط زیست که در دانشگاه پیام نور برگزار شد، در سخنانی ضمن تاکید بر اهمیت توجه به فرهنگ حفظ محیط زیست در کشور، گفت: مردم ایران مردمانی با تمدن بسیار غنی و چندین هزار ساله هستند و اگر قرار باشد ما حداقل در یک عرصه پیشرو باشیم چه بهتر است که آن عرصه، عرصه محیط زیست باشد. به هر حال الگو شدن در عرصه‌های مختلف سیاست، اقتصاد و ... کار بسیار دشواری است. چرا که رقابت در این عرصه‌ها بسیار گسترده است اما ما با توجه به فرهنگ و پیشینه غنی خود و مردمان این سرزمین که زندگی تمیز و پاکی دارند می‌توانیم در عرصه محیط زیست پیشرو و الگو قرار بگیریم.
وی در ادامه تصریح کرد: مردم ایران در خانه‌های خود جزء تمیزترین مردمان روی کره زمین هستند و شور و شوق تمیزی و نظافت در خانه‌های ما زبانزد است و حتی در فقه ما نیز بر پاکیزگی و همچنین جلوگیری از آلوده ساختن آبها تاکیدات زیادی شده و نمونه‌های آن را در اشعار پارسی نظیر شعر "صدای پای آب"سهراب سپهری دیده می‌شود. همه این موارد نشان می‌دهد که ما ملتی هستیم که محیط زیست را می‌فهمیم و پاس می‌داریم. بنابراین اگر تلاش کنیم در این عرصه به عنوان یکی از بهترین‌های دنیا باشیم هزینه‌ای بر ما تحمیل نخواهد شد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو همچنین خاطرنشان کرد: من این اطمینان را می‌دهم اگر ما در حوزه محیط زیست الگو باشیم، چهره بسیار متمدنانه از ایران در دنیا ارائه خواهد شد و محیط زیست می‌تواند یک تبلیغ فوق‌العاده برای ایران و فرهنگ ایرانی باشد، چرا که امروز مسئله محیط زیست یک مسئله نو و مدرن در دنیا است. در حالیکه در آئین ایرانی این یک موضوع کهن و بسیار دیرینه می‌باشد و توجه به محیط زیست می‌تواند کم خرج باشد اما بسیار اثرگذار خواهد بود.
ایوبی همچنین خاطرنشان کرد: درخواست من از دانشگاه پیام نور این است که این دانشگاه همان گونه که در عرصه‌های مختلف پیشگام شده است. با توجه به اینکه یکی از 17 کرسی یونسکو در این دانشگاه قرار دارد و اتفاقا کرسی محیط زیست نیز در این دانشگاه مستقر شده بنابراین می‌تواند در همین زمینه نیز الگو باشد و یک حرکت عمومی نیز در کشور آغاز کند.
وی تاکید کرد: در اینکه دولتمردان در حوزه محیط زیست اقداماتی را انجام می‌دهند شکی وجود ندارد. البته که باید این اقدامات از سوی مسئولان انجام بگیرد. چرا که محیط زیست با عرصه‌های مختلف سیاستگذاری گره خورده است اما احترام به محیط زیست اول باید در فکر، باور و اندیشه و جان مردم رسوخ پیدا کند. وقتی مردم یک کشور باور کردند آب یک سرمایه است. بنابراین دولتمردان نیز در اعمال سیاست‌های حوزه آب جدی‌تر خواهند بود.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو همچنین اظهار داشت: اخلاق محیط زیست امروزه جزو حرف‌های جدید و نو یونسکوست. من فکر می‌کنم وجود این کرسی در دانشگاه پیام نور می‌تواند این فرهنگ را در جامعه نهادینه کند که آب، جنگل، هوا و طبیعت سرمایه هستند. بنابراین باید بتوانیم محیط زیست را به یک باور عمومی تبدیل کنیم. در این شرایط است که می‌توانیم در این زمینه الگو قرار بگیریم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: یکی از وظایف یونسکو این است که از سرمایه‌هایی که ما از آن غافل هستیم نظیر جنگل‌های هیرکانی حفاظت کند. در این راستا سال گذشته توانستیم این جنگل‌ها که هزاران سال است در ایران به عنوان یک ثروت وجود دارند و ما به آن بی توجه بوده‌ایم و نسبت به تخریب آن اقدام کرده‌ایم، را ثبت جهانی کنیم و خوشبختانه افکار عمومی نسبت به حفظ این جنگل‌ها حساس شده و طی این چند ماه گذشته بارها گزارش‌هایی از تخریب این جنگل‌ها از سوی مردم، دانشجویان، هنرمندان و ... گزارش شده است. بنابراین وقتی موضوع هم عمومی شد. در نتیجه افکار عمومی نیز در حفظ آن کوشا شدند.
 ایوبی خاطرنشان کرد: ما از امروز در کنار دانشگاه پیام نور هم به عنوان وظیفه ملی و دینی و هم از جایگاه یونسکو قرار خواهیم گرفت تا در جهت ارائه آموزش‌های لازم در عرصه محیط زیست در دانشگاه پیام نور تلاش کنیم و امیدواریم این آموزش‌ها که از دانشگاه پیام نور شروع می‌شود در سطح جامعه نیز به یک باور عمومی تبدیل شود.
منابع خبر:


گروه : خبرهای عادی پیام‌نور - تاریخ : 1398/11/06 - تعداد بازدید : 220 -- گزارش ایراد در سایت

بخش نظرات

تا کنون نظر و دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

در این فرم می‌توانید نظر خود را راجع به این مطلب ثبت کنید.
لطفاً به قوانین زیر توجه فرمایید:
1- پر کردن مواردی که با عبارت اجباری (قرمز رنگ) مشخص شده‌اند اجباری است.
2- در ثبت کد امنیتی دقت کنید. اگر اشتباه کنید، باید از ابتدا فرم را پر کنید.
3- چنانچه مایل هستید نظرتان به صورت محرمانه باقی بماند و در سایت منتشر نشود، تیک محرمانه را بزنید.
4- چنانچه مایل هستید در صورت پاسخ گرفتن نظرتان از پشتیبان‌های سایت، به شما اطلاع رسانی شود، تیک (از پاسخ باخبرم کن) را بزنید. بدیهی است در این حالت حتما باید آدرس ایمیل یا شماره تماس معتبر وارد کرده باشید.
5- از درج نظرتان با حروف انگلیسی خودداری کنید.
6- نظراتی که حاوی توهین، کنایه، تحقیر و مخالف با شان یک سایت آموزشی باشند منتشر نمی‌شوند.
7- پاسخ پشتیبانان سایت با رنگ متفاوت مشخص شده.
8- پشتیبانان سایت پس از بررسی نظرات و در صورتیکه مغایرتی با قوانین ذکر شده وجود نداشته باشد، آنها را در مدت زمان کوتاهی منتشر می‌کنند.
7- سایت دانشپذیر و موسسه فرهنگ تفاهم مسئولیتی در قبال نظرات کاربران ندارند.
نام و نام خانوادگی (فارسی)(اجباری)
ایمیل(پست الکترونیک) (انگلیسی)(اختیاری)(در ابتدای آدرس www نگذارید!)
وب‌سایت یا وبلاگ (انگلیسی)(اختیاری)
تلفن (همراه) (عدد)(اختیاری)(کد، پیش شماره و صفر ثبت شود. خط تیره ثبت نشود.)
متن پیام
امکانات محرمانه
از پاسخ باخبرم کن!
لطفا جهت بررسی امنیت، "من ربات نیستم (I'm not a robot)" را تیک بزنید.

بازگشت بازگشت به صفحه نخست
» ورود به سیستم
نام کاربری
گذرواژه

پیوند‌ها