سخن روز
امروز : سه شنبه 08 آذر 1401 برابر با Tue 29 Nov 2022 Tue 29 Nov 2022

تبلیغات

استقبال دانشجویان بومی از دانشگاه پیام نور

استقبال دانشجویان بومی از دانشگاه پیام نور

رئیس دانشگاه پیام نور کردستان در گفتگو باروزنامه‌ها:
استقبال دانشجویان بومی از دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از مراکز آموزش عالی است که توانسته است با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در تحقق توسعه دانشگاه نسل سومی گام های مثبتی را بردارد.

 در حال حاضر دانشگاه پیام نور استان با داشتن 10 مرکز و واحد دانشگاهی و حدود 18 هزار دانشجو یکی از دانشگاه های بزرگ کردستان است. برای بررسی اهداف و رویکرد علمی و فرهنگی این دانشگاه، الزامات دانشگاه کارآفرین و دانش بنیان در کردستان گفت‌وگویی را با «اسکندر مرادی» رئیس این دانشگاه انجام داده ایم  که در ادامه می‌خوانید:

ـ دانشگاه پیام نور چه اهدافی در زمینه های علمی، فرهنگی و اجتماعی دارد و این اهداف تا چه اندازه محقق شده است؟

همگانی کردن آموزش عالی و ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه، تسهیل دسترسی به فرصت‌های آموزش عالی همه وقت، کاستن از محدودیت ها و فراهم آوردن امکان ادامه تحصیل، فراهم آوردن زمینة استفاده از امکانات بالقوه، تربیت نیروی متخصص موردنیاز،  اهتمام به گسترش مرزهای دانش، توسعه آموزش الکترونیکی و مدرن و... از اهداف تاسیس و گسترش دانشگاه پیام نور بوده است.

ـ این دانشگاه در سال های اخیر چه اقداماتی را انجام داده است؟

این دانشگاه در سال های اخیر گام های موثری برای تحقق این اهداف برداشته و اکنون با داشتن بیش از 700هزار  دانشجو وپوشش حدود 30 درصدی از کل دانشجویان کشور، توسعه بیش از 500 مرکز و واحد دانشگاهی در اقصی نقاط کشور، کسب رتبه دوم آسیا و رتبه ششم جهان در میان دانشگاه‌های باز و از راه دور و کسب رتبه برتر فرهنگی دانشگاه‌های ایران در سال1389، کسب رتبه هشتم پژوهشی در میان دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور در سال 92، رتبه دوم آموزش الکترونیکی در کشور  و قرار گرفتن در بین 10 دانشگاه برتر کشور در سال 94، جزو مراکز مهم و برتر علمی و پژوهشی کشور است.

ـ این مرکز در استان هم توانسته‌است برای تحقق اهداف تعیین شده گام بردارد؟

مراکز دانشگاه پیام نور کردستان نیز در راستای اهداف و ماموریت های فوق حرکت کرده و توانسته است  گام‌های موثری برای تحقق آرمان دسترسی جامعه  به آموزش عالی با شعار آموزش برای همه، همه جا و در همه وقت بردارد.

دانشگاه پیام نور کردستان  توانسته  دستاوردها و نتایج مثبت و ارزنده ای ازنظر پیشرفت علمی و آموزشی، توسعه فرهنگی، تربیت دانش آموختگان متخصص و متعهد، توسعه منابع انسانی و... در منطقه ارائه دهد؛ اما باید با عنایت به پیشرفت روزافزون جامعه و خصوصاً مراکز دانشگاهی، تحول در نیازهای جامعه، لزوم خدمات رسانی بهینه و موثر به جوانان و تحقق کیفی اهداف مذکور اقدامات و تلاش‌های بیشتری صورت بگیرد.

ـ  استقبال از دانشگاه پیام نور را در استان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با عنایت به سطح بالای علمی دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگ ترین دانشگاه دولتی کشور، استقبال دانشجویان بومی از ادامه تحصیل در این دانشگاه بسیار مناسب است. همچنین در حال حاضر درخواست های متعددی از سوی شهروندان برای توسعه رشته‌ها و خصوصاً راه اندازی رشته های کارشناسی ارشد در این دانشگاه وجود دارد.

ـ ظرفیت های دانشگاه پیام نور در توسعه تحصیلات تکمیلی را در چه سطحی می بینید؟

اکنون بیش از 500 استاد توانمند از سراسر استان با  اعضای هیات علمی این دانشگاه در زمینه های پژوهشی و همچنین راهنمایی و مشاوره پایان نامه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با دانشگاه های معتبر کشور همکاری دارند. سالانه ده ها مقاله علمی- پژوهشی در نشریات معتبر داخلی و بین المللی، همایش ها و کنفرانس‌های تخصصی توسط اعضای علمی و مدرسین این دانشگاه تولید می شود. به همین دلیل ظرفیت‌های مناسبی برای گسترش تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه وجود دارد.
در حال حاضر 18 رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های استان وجود دارد . امیدواریم با پیگیری های انجام شده و مساعدت مسئولان سازمان مرکزی و استانی دانشگاه و وزارت علوم، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان منطقه بتوانیم اقدامات مناسبی در این راستا انجام دهیم.

ـ نظر  شما در مورد فعالیت‌های انجمن های علمی، کانون و نشریات دانشجویی چیست؟

دانشگاه پیام نور استان کردستان معتقد به حضور هدفمند و فعال این انجمن ها و کانون ها در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و نقش آفرینی در مناسبات و رویدادهای فرهنگی است. دانشجویان می توانند سفیر فرهنگی مناطق خود باشند و به پاسداشت و زنده نگه داشتن آیین های بومی به عنوان پایه های فرهنگ ملی کشور کمک کنند.

ـ برای توسعه دانشگاه چه برنامه هایی دارید؟

برای توسعه کمی و کیفی دانشگاه طرح‌ها و برنامه هایی را مدنظر داریم که  از جمله می توان به توسعه فعالیت‌های پژوهشی و کاربردی، توسعه تحصیلات تکمیلی، راه اندازی بیشتر رشته‌های مهندسی و کاربردی متناسب با ظرفیت‌ها و نیاز جامعه و بازار کار، توسعه کیفی امکانات و آزمایشگاه ها، توسعه منابع انسانی و علمی، تقویت ارتباطات اجتماعی و علمی با سایر دانشگاه ها،  برگزاری جشنواره ها و همایش های مختلف علمی و فرهنگی، افزایش تولیدات علمی و پژوهشی، مشارکت مؤثر در برنامه ریزی ها و حل معضلات اجتماعی، توسعه عمرانی مراکز و واحدها در حد امکانات و اعتبارات و...اشاره کرد.

 

منابع خبر:


گروه : خبرهای عادی پیام‌نور - تاریخ : 1395/02/04 - تعداد بازدید : 166 -- گزارش ایراد در سایت

بخش نظرات

تا کنون نظر و دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

در این فرم می‌توانید نظر خود را راجع به این مطلب ثبت کنید.
لطفاً به قوانین زیر توجه فرمایید:
1- پر کردن مواردی که با عبارت اجباری (قرمز رنگ) مشخص شده‌اند اجباری است.
2- در ثبت کد امنیتی دقت کنید. اگر اشتباه کنید، باید از ابتدا فرم را پر کنید.
3- چنانچه مایل هستید نظرتان به صورت محرمانه باقی بماند و در سایت منتشر نشود، تیک محرمانه را بزنید.
4- چنانچه مایل هستید در صورت پاسخ گرفتن نظرتان از پشتیبان‌های سایت، به شما اطلاع رسانی شود، تیک (از پاسخ باخبرم کن) را بزنید. بدیهی است در این حالت حتما باید آدرس ایمیل یا شماره تماس معتبر وارد کرده باشید.
5- از درج نظرتان با حروف انگلیسی خودداری کنید.
6- نظراتی که حاوی توهین، کنایه، تحقیر و مخالف با شان یک سایت آموزشی باشند منتشر نمی‌شوند.
7- پاسخ پشتیبانان سایت با رنگ متفاوت مشخص شده.
8- پشتیبانان سایت پس از بررسی نظرات و در صورتیکه مغایرتی با قوانین ذکر شده وجود نداشته باشد، آنها را در مدت زمان کوتاهی منتشر می‌کنند.
7- سایت دانشپذیر و موسسه فرهنگ تفاهم مسئولیتی در قبال نظرات کاربران ندارند.
نام و نام خانوادگی (فارسی)(اجباری)
ایمیل(پست الکترونیک) (انگلیسی)(اختیاری)(در ابتدای آدرس www نگذارید!)
وب‌سایت یا وبلاگ (انگلیسی)(اختیاری)
تلفن (همراه) (عدد)(اختیاری)(کد، پیش شماره و صفر ثبت شود. خط تیره ثبت نشود.)
متن پیام
امکانات محرمانه
از پاسخ باخبرم کن!
لطفا جهت بررسی امنیت، "من ربات نیستم (I'm not a robot)" را تیک بزنید.

بازگشت بازگشت به صفحه نخست
» ورود به سیستم
نام کاربری
گذرواژه

پیوند‌ها