سخن روز
امروز : جمعه 18 آذر 1401 برابر با Fri 09 Dec 2022 Fri 09 Dec 2022

تبلیغات

بررسی رشد کمی و کیفی دانشگاه‌های کشور-رشد دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی و پیام نور

بررسی رشد کمی و کیفی دانشگاه‌های کشور-رشد دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی و پیام نور
در کمیسیون نخبگان اعلام شد
بررسی رشد کمی و کیفی دانشگاه‌های کشور/ رشد دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی و پیام نور
 
جلسه کمیسیون نخبگان و آینده‌ نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار شد و ضمن اعلام رشد سالانه 9/7 درصدی دانشجویان کشور از سال 1380 تا 1392 میزان و نحوه رشد کمی و کیفی دانشگاه‌های کشور نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه که به ادامه بررسی روند تغییر داده‌ها و شاخص‌های علم، نوآوری و فناوری کشور در بازه زمانی 1380 تا 1392 اختصاص داشت؛ ابتدا پیرامون برخی نکات مطرح شده توسط اعضای کمیسیون در جلسه پیشین در مورد نحوه ارائه شاخص‌ها، چرایی انتخاب بازه 12 ساله برای تهیه گزارش، نحوه جمع‌آوری آمار و اطلاعات، معیارها و تعاریف شاخص‌ها و ارتباط شاخص‌ها با اسناد و برنامه‌های حوزه علم و فناوری توضیحاتی ارائه شد.

در ادامه جلسه و در جمع بندی آمارهای ارائه شده از شاخص‌های منابع انسانی کشور، ضمن اعلام رشد سالانه 9/7 درصدی دانشجویان کشور از سال 1380 تا 1392 میزان و نحوه رشد کمی و کیفی دانشگاه‌های کشور نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در این بخش با اشاره به رشد معقول دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه فنی و حرفه‌ای رشد چشمگیر واحدهای دانشگاه آزاد، علمی کاربردی و پیام نور نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش که به مقایسه آمار و شاخص‌های کشورمان با کشورهای ژاپن، مالزی، ترکیه و برزیل اختصاص داشت، پس از ارائه توضیح پیرامون نحوه تهیه این آمارها و اعتبار سنجی آن‌ها از منظر منابع، روند تهیه و میزان استناد پذیری مواردی مورد اشاره قرار گرفت.

بر اساس داده‌های این گزارش، در سال 85- 1384 تعداد دانشجویان خارجی در ایران 2 هزار و 148 دانشجو بوده و این رقم در سال 86 به کمترین میزان خود یعنی 1 هزار و 233  دانشجو رسیده و در نهایت از سال 90 به بعد رشد قابل توجهی یافته و در سال 93-92 به 11 هزار و 288 دانشجو رسیده است.

بر بخش دیگری از این گزارش و با اشاره به این موضوع که  ژاپن در سال 2013، 168 هزار دانشجوی خارجی و در سال 2014 184 هزار دانشجوی خارجی جذب کرده است، اعلام شد این کشور برای سال 2020 رقم 285 هزار دانشجوی خارجی را هدف‌گذاری کرده است.

همچنین در این بخش با اشاره به این موضوع که مالزی در سال 2014، 135 هزار دانشجوی خارجی را پذیرا بوده است، اعلام شد این کشور در این بخش برای سال 2020، 250 هزار دانشجوی خارجی را به عنوان هدف خود تعیین کرده است.

همچنین در این گزارش اعلام شد، کشور ترکیه در سال 2011 و 2011 به ترتیب 30 هزار و 70 هزار دانشجوی خارجی را پذیرفته است؛ اعلام شد این کشور نیز قصد دارد تا در سال 2020 پذیرای 150 هزار دانشجوی خارجی باشد.

در بخش پایانی این گزارش نیز اعلام شد، کشور آمریکا با پذیرش حدود یک میلیون و 43 هزار دانشجو خارجی در سال 2015، در جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

 

منابع خبر:


گروه : خبرهای عادی پیام‌نور - تاریخ : 1395/11/09 - تعداد بازدید : 144 -- گزارش ایراد در سایت

بخش نظرات

تا کنون نظر و دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

در این فرم می‌توانید نظر خود را راجع به این مطلب ثبت کنید.
لطفاً به قوانین زیر توجه فرمایید:
1- پر کردن مواردی که با عبارت اجباری (قرمز رنگ) مشخص شده‌اند اجباری است.
2- در ثبت کد امنیتی دقت کنید. اگر اشتباه کنید، باید از ابتدا فرم را پر کنید.
3- چنانچه مایل هستید نظرتان به صورت محرمانه باقی بماند و در سایت منتشر نشود، تیک محرمانه را بزنید.
4- چنانچه مایل هستید در صورت پاسخ گرفتن نظرتان از پشتیبان‌های سایت، به شما اطلاع رسانی شود، تیک (از پاسخ باخبرم کن) را بزنید. بدیهی است در این حالت حتما باید آدرس ایمیل یا شماره تماس معتبر وارد کرده باشید.
5- از درج نظرتان با حروف انگلیسی خودداری کنید.
6- نظراتی که حاوی توهین، کنایه، تحقیر و مخالف با شان یک سایت آموزشی باشند منتشر نمی‌شوند.
7- پاسخ پشتیبانان سایت با رنگ متفاوت مشخص شده.
8- پشتیبانان سایت پس از بررسی نظرات و در صورتیکه مغایرتی با قوانین ذکر شده وجود نداشته باشد، آنها را در مدت زمان کوتاهی منتشر می‌کنند.
7- سایت دانشپذیر و موسسه فرهنگ تفاهم مسئولیتی در قبال نظرات کاربران ندارند.
نام و نام خانوادگی (فارسی)(اجباری)
ایمیل(پست الکترونیک) (انگلیسی)(اختیاری)(در ابتدای آدرس www نگذارید!)
وب‌سایت یا وبلاگ (انگلیسی)(اختیاری)
تلفن (همراه) (عدد)(اختیاری)(کد، پیش شماره و صفر ثبت شود. خط تیره ثبت نشود.)
متن پیام
امکانات محرمانه
از پاسخ باخبرم کن!
لطفا جهت بررسی امنیت، "من ربات نیستم (I'm not a robot)" را تیک بزنید.

بازگشت بازگشت به صفحه نخست
» ورود به سیستم
نام کاربری
گذرواژه

پیوند‌ها