سخن روز
امروز : سه شنبه 08 آذر 1401 برابر با Tue 29 Nov 2022 Tue 29 Nov 2022

تبلیغات

دانشگاه پیام نور پیام نور در دسته دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا جای گرفت

دانشگاه پیام نور پیام نور در دسته دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا جای گرفت
دهقانی:
۳۳ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع دانشگاه‌های یک درصد برتر بین المللی
دانشگاه‌های الزهرا (س)، گیلان و پیام نور در دسته دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا جای گرفتند

سرپرست ISC گفت: ۳۳ دانشگاه ایرانی در پایگاه طلایه داران علم آی.اس.آی به عنوان دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا معرفی شده‌اند. قبلا ۳۰ دانشگاه از ایران در این فهرست قرار داشتند که هم اکنون به ۳۳ دانشگاه افزایش یافته است.

محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: استنادها اصلی‌ترین شاخص مرجعیت علمی در دنیای علم مدرن محسوب می‌شوند. استنادها بیانگر میزان استفاده از علمی هستند که تولید شده است. پایگاه‌های استنادی معتبرترین مجلات بین المللی را نمایه سازی می کنند، اما تمامی نتایج پژوهشی منتشر شده در مجلات نمایه شده در این پایگاه‌ها استناد دریافت نمی‌کنند. تعداد اندکی از مقالات پژوهشی هستند که بخش بزرگی از استنادهای دنیای علم را به خود اختصاص می‌دهند. انجام پژوهش هایی که استنادهای بالایی را دریافت کنند سبب مرجعیت تولید کنندگان علم می‌شود. بنابراین دانشگاه‌های کشور باید بکوشند تا پژوهشگرانشان را به سمت انجام پژوهش‌های موثرتر رهنمون کنند.

دهقانی اظهار داشت: پایگاه طلایه داران علم آی.اس.آی (ISI/ESI) به معرفی دانشگاه های یک درصد برتر دنیا می‌پردازد. دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا به تولید علمی پرداخته‌اند که اثرگذارتر بوده است. طلایه داران علم دانشگاه‌های دنیا را بر حسب تعداد کل استنادهایی که در بازه زمانی 10 سال اخیر دریافت کرده‌اند به صورت نزولی مرتب سازی کرده و سپس دانشگاه‌های یک درصد برتر را انتخاب می‌کند. در آخرین فهرست اعلام شده، 33 دانشگاه ایرانی در پایگاه طلایه داران علم آی.اس.آی به عنوان دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا معرفی شده‌اند. قبلا 30 دانشگاه از ایران در این فهرست قرار داشتند که هم اکنون به 33 دانشگاه افزایش یافته است.

سرپرست ISC افزود: 14 دانشگاه از مجموع دانشگاه‌های جامع، 10 دانشگاه و موسسه از علوم پزشکی، 7 دانشگاه صنعتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور در این فهرست قرار دارند. دانشگاه های الزهرا (س)، گیلان و پیام نور دانشگاه‌های هستند که به تازگی در دسته دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: از میان دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شهید بهشتی، شیراز، تهران، تبریز، کرمان، اصفهان، ایران، بقیه الله (عج) و انستیتو پاستور در زمره دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند. از میان دانشگاه‌های صنعتی، دانشگاه صنعتی اصفهان، شیراز، امیرکبیر، شریف، بابل، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و علم و صنعت ایران در دسته دانشگاه‌های یک درصد برتر بین المللی قرار گرفتند. همچنین در بین دانشگاه‌های جامع، دانشگاه‌های تربیت مدرس،  شهید باهنر کرمان،  تهران، فردوسی مشهد،  تبریز،  رازی،  سمنان،  کاشان،  بوعلی سینا،  شیراز،  الزهرا (س)،  ارومیه،  یاسوج و گیلان توانسته اند جزء دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا قرار گیرند.

دهقانی در پایان افزود:  برای دستیابی به مرجعیت علم و فناوری در جهان بر اساس اولین بند سیاست‌های کلان علم و فناوری یکی از شاخص‌های مهم  میزان استنادها به انتشارات علمی یک کشور است این امر بیانگر میزان تکیه نظام جهانی علم بر علم آن کشور است. دنیای علم امروز استنادها را به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی مرجعیت پذیرفته است. بر اساس مستندات موجود برای افزایش میزان استنادها و اثر گذاری علمی لازم است دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور در حوزه دیپلماسی علم و فناوری و اثرگذاری اقتصادی نیز گام‌های اساسی بردارند.

 

منابع خبر:


گروه : خبرهای عادی پیام‌نور - تاریخ : 1394/09/10 - تعداد بازدید : 164 -- گزارش ایراد در سایت

بخش نظرات

تا کنون نظر و دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

در این فرم می‌توانید نظر خود را راجع به این مطلب ثبت کنید.
لطفاً به قوانین زیر توجه فرمایید:
1- پر کردن مواردی که با عبارت اجباری (قرمز رنگ) مشخص شده‌اند اجباری است.
2- در ثبت کد امنیتی دقت کنید. اگر اشتباه کنید، باید از ابتدا فرم را پر کنید.
3- چنانچه مایل هستید نظرتان به صورت محرمانه باقی بماند و در سایت منتشر نشود، تیک محرمانه را بزنید.
4- چنانچه مایل هستید در صورت پاسخ گرفتن نظرتان از پشتیبان‌های سایت، به شما اطلاع رسانی شود، تیک (از پاسخ باخبرم کن) را بزنید. بدیهی است در این حالت حتما باید آدرس ایمیل یا شماره تماس معتبر وارد کرده باشید.
5- از درج نظرتان با حروف انگلیسی خودداری کنید.
6- نظراتی که حاوی توهین، کنایه، تحقیر و مخالف با شان یک سایت آموزشی باشند منتشر نمی‌شوند.
7- پاسخ پشتیبانان سایت با رنگ متفاوت مشخص شده.
8- پشتیبانان سایت پس از بررسی نظرات و در صورتیکه مغایرتی با قوانین ذکر شده وجود نداشته باشد، آنها را در مدت زمان کوتاهی منتشر می‌کنند.
7- سایت دانشپذیر و موسسه فرهنگ تفاهم مسئولیتی در قبال نظرات کاربران ندارند.
نام و نام خانوادگی (فارسی)(اجباری)
ایمیل(پست الکترونیک) (انگلیسی)(اختیاری)(در ابتدای آدرس www نگذارید!)
وب‌سایت یا وبلاگ (انگلیسی)(اختیاری)
تلفن (همراه) (عدد)(اختیاری)(کد، پیش شماره و صفر ثبت شود. خط تیره ثبت نشود.)
متن پیام
امکانات محرمانه
از پاسخ باخبرم کن!
لطفا جهت بررسی امنیت، "من ربات نیستم (I'm not a robot)" را تیک بزنید.

بازگشت بازگشت به صفحه نخست
» ورود به سیستم
نام کاربری
گذرواژه

پیوند‌ها