سخن روز
امروز : شنبه 12 آذر 1401 برابر با Sat 03 Dec 2022 Sat 03 Dec 2022

تبلیغات

رفع خلاء گردشگری تحصیلی با انتخاب دانشگاه پیام نور به عنوان هاب بین‎‎المللی

رفع خلاء گردشگری تحصیلی با انتخاب دانشگاه پیام نور به عنوان هاب بین‎‎المللی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نوردرهمایش ملی گردشگری یزد:
رفع خلاء گردشگری تحصیلی با انتخاب دانشگاه پیام نور به عنوان هاب بین‎‎المللی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به خلاء کاملاً محسوس کشور در حوزه گردشگری تحصیلی، ابراز امیدواری کرد که با انتخاب دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاه هاب بین‎‎المللی، این دانشگاه نقش پررنگ‎‎تری را در رفع این خلاء گردشگری کشور ایفا کند.
 
دکتر محمد علی کریمی در اولین همایش ملی گردشگری، مدیریت فرصت‎‎ها و جاذبه‎‎هاکه به میزبانی دانشگاه پیام نور یزد ، با اشاره به این که یزد همیشه از نداشته‎‎هایش، داشته می‎سازد، اظهار کرد: قطعاً پیشینه و داشته‎‎های شهر یزد در عرصه گردشگری نوید آینده‎‎ای بهتر را برای این شهر ترسیم می‎‎کند.
وی در ادامه به خلاء گردشگری علمی در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه همچنان نگاه به گردشگری سنتی در کشور غالب است و حتی در این حوزه نبود برنامه‌‌های کوتاه مدت و میان مدت و خلاء یک برنامه بلندمدت را می‎‎توان حس کرد.
 
کریمی با اشاره به نبود یک نقشه راه جامع در حوزه گردشگری کشور گفت: امیدواریم همانطور در حوزه آموزش عالی شاهد تدوین یک نقشه راه جامع هستیم، در عرصه گردشگری نیز با مشارکت دانشگاهیان و نخبگان عرصه گردشگری شاهد تدوین نقشه راه جامعی براری گردشگری کشور باشیم.
وی با آمارهای گردشگری ضعیف کشورمان اشاره کرد و گفت: متاسفانه از مجموع یک میلیارد و 200 میلیون گردشگر در سال 2016 میلادی سهم ایران تنها حدود پنج میلیون گردشگر است یا از مجموع 1400 میلیارد دلار درآمد این بخش سهم کشور تنها 0.5 درصد یعنی حدود هشت میلیارد دلار است که باید این سهم با نگاه علمی به گردشگری ارتقا یابد.
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور یادآور شد: براساس آمارهای سازمان میراث فرهنگی نیمی از گردشگران کشورمان گردشگران مذهبی هستند به عبارتی اماکن دینی و مذهبی موجب حضور گردشگران در کشورمان شده است و این در حالی است که باید برنامه ریزی مناسب‎‎تری برای ظرفیت‎‎های دیگر بخش‎‎های گردشگری کشور همچون گردشگری سلامت، گردشگری فرهنگی و هنری و گردشگری صنایع دستی و غیره انجام شود.
 
وی یکی از بخش‎‎های گردشگری که خلاء بسیاری زیادی را در این حوزه ایجاد کرده است را گردشگری تحصیلی ذکر کرد و افزود: وقتی رنگینیگ دانشگاه‎‎های دنیا را بررسی می‎‎کنیم همیشه 20 تا 30 دانشگاه  در صدر قرار دارند که وقتی دقیق‌‌تر ورود می‎‎کنیم عمده شاخص‎‎های برتری آنها مربوط به موضوعات گردشگری است.
 
کریمی با ابراز خرسندی از تصویب دانشگاه پیام نور به عنوان هاب بین المللی در میان دانشگاه‎‎های کشور در سند برنامه توسعه ششم کشور، اظهار کرد: خوشبختانه این انتخاب با پیگیری های دکتر رستمی ابوسعیدی ریاست دانشگاه و  به دلیل ساختار آموزشی دانشگاه پیام نور و با رویکرد جذب دانشجوی بین المللی انجام شده و امیدواریم دانشگاه پیام نور با این رویکرد نقش پررنگ‎‎تری در گردشگری تحصیلی ایفا کند.
 
وی در همین رابطه به وجود 500 مرکز دانشگاهی پیام نور در داخل کشور و 64 دفتر در خارج کشور به عنوان ظرفیت‎‎های خوب این دانشگاه در جذب دانشجوی خارجی اشاره کرد و گفت: سند برنامه ششم توسعه موقعیت ممتازی را برای دانشگاه پیام نور فراهم کرده و تاکنون نیز اقدامات خوبی در این رابطه صورت گرفته است.
 
کریمی با ابراز امیدواری در مورد برنامه ریزی بیشتر متولیان گردشگری کشور در حوزه گردشگری تحصیلی، گفت: امیدواریم از ظرفیت محققان و اساتید دانشگاه پیام نور کشور نه تنها در تدوین برنامه‎‎ها و نقشه راه جامع گردشگری بهره گرفته شود بلکه در زمینه گردشگری تحصیلی نیز این ظرفیت مورد اهتمام بیشتری قرار گیرد.
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور با استقبال از پیشنهاد ایجاد پژوهشکده گردشگری در دانشگاه پیام نور یزد، در پایان نیز خاطرنشان کرد: پیشنهاد ایجاد دبیرخانه دائمی همایش در دانشگاه پیام نور را نیز می‌‌پذیریم امانمی‎‎خواهیم به برگزاری همایش‎‎های سالانه در این حوزه اکتفا کنیم بلکه امیدواریم سالانه شاهد چندین همایش در این خصوص در سراسر  کشورمان باشیم.
منابع خبر:


گروه : خبرهای عادی پیام‌نور - تاریخ : 1395/11/28 - تعداد بازدید : 80 -- گزارش ایراد در سایت

بخش نظرات

تا کنون نظر و دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

در این فرم می‌توانید نظر خود را راجع به این مطلب ثبت کنید.
لطفاً به قوانین زیر توجه فرمایید:
1- پر کردن مواردی که با عبارت اجباری (قرمز رنگ) مشخص شده‌اند اجباری است.
2- در ثبت کد امنیتی دقت کنید. اگر اشتباه کنید، باید از ابتدا فرم را پر کنید.
3- چنانچه مایل هستید نظرتان به صورت محرمانه باقی بماند و در سایت منتشر نشود، تیک محرمانه را بزنید.
4- چنانچه مایل هستید در صورت پاسخ گرفتن نظرتان از پشتیبان‌های سایت، به شما اطلاع رسانی شود، تیک (از پاسخ باخبرم کن) را بزنید. بدیهی است در این حالت حتما باید آدرس ایمیل یا شماره تماس معتبر وارد کرده باشید.
5- از درج نظرتان با حروف انگلیسی خودداری کنید.
6- نظراتی که حاوی توهین، کنایه، تحقیر و مخالف با شان یک سایت آموزشی باشند منتشر نمی‌شوند.
7- پاسخ پشتیبانان سایت با رنگ متفاوت مشخص شده.
8- پشتیبانان سایت پس از بررسی نظرات و در صورتیکه مغایرتی با قوانین ذکر شده وجود نداشته باشد، آنها را در مدت زمان کوتاهی منتشر می‌کنند.
7- سایت دانشپذیر و موسسه فرهنگ تفاهم مسئولیتی در قبال نظرات کاربران ندارند.
نام و نام خانوادگی (فارسی)(اجباری)
ایمیل(پست الکترونیک) (انگلیسی)(اختیاری)(در ابتدای آدرس www نگذارید!)
وب‌سایت یا وبلاگ (انگلیسی)(اختیاری)
تلفن (همراه) (عدد)(اختیاری)(کد، پیش شماره و صفر ثبت شود. خط تیره ثبت نشود.)
متن پیام
امکانات محرمانه
از پاسخ باخبرم کن!
لطفا جهت بررسی امنیت، "من ربات نیستم (I'm not a robot)" را تیک بزنید.

بازگشت بازگشت به صفحه نخست
» ورود به سیستم
نام کاربری
گذرواژه

پیوند‌ها