سخن روز
امروز : شنبه 12 آذر 1401 برابر با Sat 03 Dec 2022 Sat 03 Dec 2022

تبلیغات

وزارت علوم از دانشگاه پیام نور حمایت می کند

وزارت علوم از دانشگاه پیام نور حمایت می کند

دکتر شریعتی نیاسر:
دانشگاه ها باید همه رشته ها را داشته باشند / وزارت علوم از دانشگاه پیام نور حمایت می کند

معاون آموزشی وزارت علوم با عنوان اینکه دانشگاه های مطرح دنیا از ویژگی مهم جامعیت برخوردار هستند، گفت: یک دانشگاه باید همه رشته ها را داشته باشد تا تعاملی سازنده بین رشته ها برقرار شود. دنیای امروز دنیای بین رشته ای است و باید به آن سمت حرکت کنیم.

دکتر شریعتی نیاسر در پنجاهمین نشست معاونان آموزشی دانشگاه های سراسر کشور که صبح امروز در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود:  ما واقعا به این مسئله اعتقاد داریم که رشته های پزشکی و غیرپزشکی باید با هم یکی باشند و باید به زمانی برگردیم که رشته های پزشکی و غیرپزشکی یکی بود. حدود ۲۵۰ هزار جمعیت دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی و ۴ میلیون جمعیت در دانشگاه های وزارت علوم هستند. بر همین اساس نیاز نیست که دو وزارتخانه تشکیل شود، همه باید یکی شود.

وی در این همایش گفت: دانشگاه پیام نور یکی از زیرنظام های آموزش عالی است که وزارت علوم از آن و تمام زیر نظام های خود حمایت می کند.
معاون وزیر علوم ادامه داد: ۳۷ درصد جمعیت دانشجویی کشور در دانشگاه آزاد، ۱۶ درصد در دانشگاه های دولتی، ۱۶ درصد در دانشگاه پیام نور، ۱۱ درصد در دانشگاه های علمی کاربردی، ۵ درصد در دانشگاه های فنی حرفه ای، ۲ درصد در دانشگاه فرهنگیان ومابقی نیز در دانشگاه های متفرقه حضور دارند.
وی به مقطع آموزشی دانشجویان اشاره کرد و گفت: ۲ درصد از دانشجویان در مقطع دکتری تخصصی، ۵۹ درصد در مقطع کارشناسی، ۱۸ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۹ درصد در مقطع کاردانی حضور دارند و یکی از مسائلی که تاکنون در آموزش عالی زیاد به آن پرداخته نشده مقطع کاردانی و تکنسینی است که باید به این بخش توجه ویژه ای شود.
دکتر شریعتی نیاسر ادامه داد: ۴۸ درصد دانشجویان در گروه علوم انسانی، ۳۲ درصد در گروه فنی مهندسی، ۶ درصد در گروه علوم پایه، ۶ درصد در گروه پزشکی و بقیه در سایر گروه ها هستند.
وی اظهار داشت: ۴۶ درصد دانشجویان را خانم ها و ۵۴ درصد آن را آقایان تشکیل می دهند. ۴۷ درصد از اساتید، استادیار و هنوز ۳۵ درصد اعضای هیئت علمی ما مربی هستند.

معاون آموزشی وزارت علوم تصریح کرد: ۵ درصد از اساتید استاد تمام بوده و ۸۰ درصد جمعیت دانشجویی ما در گروه علوم انسانی و فنی مهندسی هستند.
وی خاطرنشان کرد: روند تأسیس موسسات آموزش عالی از سال ۷۳ تا ۸۳ شیب ملایمی داشته و طی این مدت به ۴۴ مورد رسیده است. از سال ۸۴ تا ۹۱ ما شاهد افزایش فزاینده غیرانتفاعی ها هستیم البته این فقط در مورد غیرانتفاعی ها نیست.
وی همچنین به بخش تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و افزود: از سال ۸۴ تا ۹۵ شیب ملایمی داشته و تراکم تحصیلات تکمیلی به ویژه در مقطع دکترا در دانشگاه آزاد اسلامی است. همچنین ۲۲ درصد جمعیت دانشجویی در استان تهران و بقیه در سایر استانها هستند. کمترین جمعیت دانشجویی در استان های محروم واقع شده اند.

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه به تنوع رشته محل های مقاطع مختلف اشاره کرد و تأکید کرد: ما در مقطع کاردانی تنوع رشته نداریم، آمارهایی که جمع آوری می شود می تواند به ما ایده دهد که چطور جهت گیری کنیم.
دکتر شریعتی نیاسر در ادامه به زیرنظام های آموزش عالی اشاره کرد و گفت: بین سالهای ۹۳ تا ۹۵، ۱۳۸۰ مجوز رشته محل به غیرانتفاعی ها، ۵هزار و ۶۰۹ مجوز رشته محل به دانشگاه آزاد و در مجموع ۷ هزار رشته محل ارائه شده است و مجوز رشته محل هایی که به دولتی ها طی این مدت ارائه شده ۳ هزار و ۷۰۸ رشته محل است.

وی افزود: از سال ۹۴ تا ۹۵ با توجه به اتفاقاتی که رخ داد ما مجبور شدیم مجوزهایی را ارائه دهیم که منجر به رشد فزاینده رشته محل ها شد. سالهای گذشته تلاش کردیم رشته گرایش های غیرضروری را حذف کنیم.بر همین اساس ۶۰ درصد رشته گرایش های دولتی ها ۶.۴ درصد رشته گرایش های غیرانتفاعی ها، ۲۷ درصد رشته گرایش پیام نوری ها و ۹۵ درصد رشته گرایش دستگاه های اجرایی را حذف کردیم ولی دانشگاه آزاد طی سالهای گذشته ۶۸.۴ درصد افزایش رشته گرایش داشته است.
دکتر شریعتی نیاسر در ادامه به آمارهای غیرانتفاعی های منحل شده و غیر فعال اشاره کرد و تأکید کرد: ۹ موسسه منحل و ظرفیت پذیرش ۲۴ موسسه، صفر شده است.

وی به بحث کیفیت اشاره کرد و تصریح کرد: همه دانشگاه ها باید مسئله کیفیت را در رأس اهمیت قرار دهد دانشگاه آزاد هم باید به صورت جدی به این مسئله توجه کند.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: موسساتی که به کیفی گرایی توجه بیشتری داشتند به دانشگاه ارتقاء یافتند.

شریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود افزود: از ۱۴۰ تا ۱۴۷ موسسه آموزش عالی، ۶۰-۷۰ درصد این موسسات زیرخط استاندارد هستند.
معاون آموزشی وزارت علوم با اعلام نسبت دانشجوی دختر به پسر در دانشگاهها گفت: ۸۰درصد آمار دانشجویی در علوم انسانی و مهندسی تحصیل می کنند.
منابع خبر:گروه : خبرهای عادی پیام‌نور - تاریخ : 1396/05/18 - تعداد بازدید : 197 -- گزارش ایراد در سایت

بخش نظرات

تا کنون نظر و دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

در این فرم می‌توانید نظر خود را راجع به این مطلب ثبت کنید.
لطفاً به قوانین زیر توجه فرمایید:
1- پر کردن مواردی که با عبارت اجباری (قرمز رنگ) مشخص شده‌اند اجباری است.
2- در ثبت کد امنیتی دقت کنید. اگر اشتباه کنید، باید از ابتدا فرم را پر کنید.
3- چنانچه مایل هستید نظرتان به صورت محرمانه باقی بماند و در سایت منتشر نشود، تیک محرمانه را بزنید.
4- چنانچه مایل هستید در صورت پاسخ گرفتن نظرتان از پشتیبان‌های سایت، به شما اطلاع رسانی شود، تیک (از پاسخ باخبرم کن) را بزنید. بدیهی است در این حالت حتما باید آدرس ایمیل یا شماره تماس معتبر وارد کرده باشید.
5- از درج نظرتان با حروف انگلیسی خودداری کنید.
6- نظراتی که حاوی توهین، کنایه، تحقیر و مخالف با شان یک سایت آموزشی باشند منتشر نمی‌شوند.
7- پاسخ پشتیبانان سایت با رنگ متفاوت مشخص شده.
8- پشتیبانان سایت پس از بررسی نظرات و در صورتیکه مغایرتی با قوانین ذکر شده وجود نداشته باشد، آنها را در مدت زمان کوتاهی منتشر می‌کنند.
7- سایت دانشپذیر و موسسه فرهنگ تفاهم مسئولیتی در قبال نظرات کاربران ندارند.
نام و نام خانوادگی (فارسی)(اجباری)
ایمیل(پست الکترونیک) (انگلیسی)(اختیاری)(در ابتدای آدرس www نگذارید!)
وب‌سایت یا وبلاگ (انگلیسی)(اختیاری)
تلفن (همراه) (عدد)(اختیاری)(کد، پیش شماره و صفر ثبت شود. خط تیره ثبت نشود.)
متن پیام
امکانات محرمانه
از پاسخ باخبرم کن!
لطفا جهت بررسی امنیت، "من ربات نیستم (I'm not a robot)" را تیک بزنید.

بازگشت بازگشت به صفحه نخست
» ورود به سیستم
نام کاربری
گذرواژه

پیوند‌ها